Profilaktyka

Profilaktyka i ochrona przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze

Poznaj najlepszy sposób uniknięcia ugryzienia przez kleszcze

 • Zabezpiecz ciało i odzież skutecznym repelentem – aplikuj środek na ciało i ubranie zgodnie z zaleceniami na etykiecie nie aplikuj w okolice oczu, otwartych ran i skaleczeń.

 • Zadbaj o odpowiedni ubiór- czapkę, zakryte buty, koszule z długimi rękawami i długie spodnie, włóż je do skarpet. Jasna odzież pomaga wykryć pełzające kleszcze.

 • Jeśli to możliwe, trzymaj się ścieżek z dala od wysokiej trawy lub roślinności i unikaj ocierania się o krzaki lub wysoką trawę.

 • Stosuj repelenty po nałożeniu filtrów ochronnych SPF 30+ a nie odwrotnie.

 • W przypadku noclegu lub odpoczynku na wolnym powietrzu upewnij się, czy roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta, stosuj jako dodatkową ochronę moskitiery.

 • Pod koniec dnia dokładnie zbadaj swoje ciało pod kątem obecności kleszczy, zwłaszcza nimf / w szczególności okolice głowy, szyi, pach, pod kolanami, w okolicy kostek /.

 • Weź gorący prysznic lub kąpiel.

Usuwanie kleszcza

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia

Natychmiastowe usunięcie kleszczy zmniejsza ryzyko przeniesienia boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.

  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.

Usuwanie kleszcza za pomocą kleszczołapek TICK TWISTER

Sposób użycia

 1. Dobrać haczyk w zależności od wielkości kleszcza.

 2. Wsunąć go od strony bocznej kleszcza.

 3. PRZEKRĘCIĆ haczyk (w dowolną stronę) aż kleszcz się wysunie (1-3 obroty).

 4. Miejsce wkłucia i haczyk zdezynfekować.

Usuwanie kleszcza zapomocą karty do wyciągania kleszczy

Sposób użycia

 1. Przesuń kartę na płasko na skórze w kierunku kleszcza. Wsuń w kartę kleszcza w wyznaczoną szczelinę, jak najbliżej skóry.

 2. Unikaj ściśnięcia kleszcza, tak aby żadna jego część nie wydostała się do rany.

 3. Ostrożnie pociągnij kleszcza przesuwnym ruchem zgodnie z poniższym rysunkiem (w żadnym wypadku nie nagłym, szarpamym ruchem) na zewnątrz skóry. Usuniętego kleszcza owiń w papier, rozgnieć go i zutylizuj.

 4. Obserwuj ranę. Jeśli części kleszcza pozostają w ranie lub jeśli rana się zaczerwieni należy natychmiast udać się do lekarza. Jeśli nie masz pewności, czy poprawnie usunąłeś kleszcza również należy udać się do lekarza.

Po usunięciu kleszcza

Po usunięciu kleszcza należy:

 • Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.

 • Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

 • Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

 • Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

 • Jeśli zauważysz ukąszenie, dobrze jest zapisać informacje kiedy powstało i zachować je przez kilka miesięcy.

Uważaj na objawy chorób przenoszonych przez kleszcze: dobrze znaną czerwoną wysypkę na skórze, a także dreszcze, gorączkę, bóle głowy, zmęczenie oraz bóle stawów lub szyi. Jeśli pojawi się którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.